Vojtech Kocurek: Emil Open. XIII Europejskie Igrzyska Młodzieży Osób Niepełnosprawnych
Vojtech Kocurek - kocurek@emilova-vzdelavaci.cz
Niepełnosprawność w Republice Czeskiej posiada ponad 1 000 000 osób. Z naszego punktu widzenia temu zagadnieniu wciąż nie poświęca się wystarczającej uwagi.
Wiele niepełnosprawnych dzieci marzy o uprawianiu sportu i cieszy się możliwością swobodnego poruszania się.
Sport to radość, pasja i relaks.
Wzmacnia więzi z przyjaciółmi, pozwala zapomnieć o codziennych zmartwieniach, jest ważną częścią naszego życia.
Dlatego chcemy dać dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej takie same szanse jak wszystkim innym.
Dzięki temu mogą naprawdę zrozumieć, że prawdziwy wysiłek i determinacja mają sens i zostaną wspierane.
Dzięki Igrzyskom Europejskim zyskają możliwość uprawiania sportu ze swoimi sprawnymi rówieśnikami i wspólnie pozbędą się niepotrzebnych uprzedzeń i nieśmiałości.
Igrzyska Europejskie pozwolą młodym niepełnosprawnym sportowcom pokazać się z jak najlepszej strony i zyskać tak potrzebną, a często brakuje im pewności siebie.
Czym więc jest Emil Open?
Emil Open/European Youth Games for the Disabled to międzynarodowe spotkanie sportowo-społeczne młodych osób niepełnosprawnych.
Oczekiwana liczba uczestników międzynarodowych, koncepcja międzynarodowa i sport i program towarzyszący sprawiają, że jest to wyjątkowe wydarzenie na skalę europejską.
Dla kogo są Igrzyska Emil Open?
Wydarzenie skierowane jest do młodzieży, nieuprawiającej jeszcze sportu lub początkujących sportowców amatorów, z różnego rodzaju niepełnosprawnością zdrowotną, w wieku od 10 do 26 lat.
Pozwalamy im poczuć atmosferę prawdziwych międzynarodowych zawodów z całą powagą takiego wydarzenia, motywując jednocześnie do aktywności sportowej.
Jak przebiegają Igrzyska?
Część sportowa objęta jest opieką ekspercką Wydziału Studiów Sportowych Uniwersytetu Masaryka, a rywalizacja odbywa się w siedmiu dyscyplinach sportowych: lekkoatletyce, pływaniu, tenisie stołowym, bocci, łucznictwie i kolarstwie + obozy sportowe i sporty pokazowe. W tym roku na przykład tossball, koszykówka na wózkach i parataekwondo.
Emil Open przeznaczony jest dla wszystkich początkujących osób z grupy docelowej, niezależnie od tego, czy są zarejestrowane w klubie sportowym, czy nie. Muszą jednak posiadać pewne doświadczenie treningowe w jakimkolwiek sporcie.
Zawody odbywają się na podstawie zmodyfikowanych zasad i regulacji, dostosowanych do poziomu imprezy i bez podziału na klasy sportowe.
Dzięki tej kategorii młodzież niepełnosprawna, która rozpoczyna przygodę ze sportem lub uprawia go rekreacyjnie, może spotkać się ze swoimi potencjalnymi wzorami do naśladowania w „wielkim sportowym świecie” i poczuć sportową atmosferę.
Konkurencje mieszane obejmują specjalne wydarzenia dla kolektywów sportowców niepełnosprawnych i pełnosprawnych.
Kategorie mieszane reprezentują włączającą misję projektu. Personel jest rekomendowany i zapraszany do udziału w tych wydarzeniach.
Oficjalny program:
- konferencja prasowa,
- ceremonia otwarcia,
- wieczór galowy dla partnerów na zaproszenie Prezydenta Miasta Brna,
- pokaz Charytatywny Jana Krausa,
- ceremonia zakończenia.
Co roku staramy się oferować szeroką gamę zajęć, aby dać młodym ludziom możliwość poznania regionu południowomorawskiego, miasta Brna, jego historii, a jednocześnie spędzenia czasu z nowymi przyjaciółmi. Ta część społeczna jest tak samo ważna jak aspekt sportowy Igrzysk, ponieważ rozwija także młodych ludzi.
Staramy się nie obciążać finansowo uczestników!
Obecnie, pomimo ogromnego wzrostu cen, w dalszym ciągu płacimy za noclegi, wyżywienie, nie pobieramy wpisowego, zapewniamy transport na miejsce oraz zapewniamy bezpłatny program towarzyszący. Zawsze kierujemy się mottem, że trzeba decydować według najsłabszych. Uważamy, że sport powinien być dostępny dla wszystkich i każde dziecko lub młoda osoba niepełnosprawna ma prawo przeżyć takie wydarzenie, mimo że samo nie jest w stanie sobie na to pozwolić. Rzeczywiście, może to być pierwszy krok na drodze do sportu wyczynowego.
Jaka jest nasza misja?
Możliwość rywalizacji w różnorodnych wydarzeniach sportowych i przeżycia wydarzenia sportowego wyższej rangi.
Dla wielu uczestników będzie to pierwszy kontakt z zagranicznymi kolegami i pierwszy start w międzynarodowej imprezie.
Dzięki intensywnym doświadczeniom sportowym Igrzyska przyczynią się w skali europejskiej nie tylko do sportu, ale także do rozwoju osobistego indywidualnego sportowca. Oprócz zawodów sportowych Igrzyska są przede wszystkim okazją do przyjaznych spotkań młodych ludzi niepełnosprawnych z różnych krajów europejskich.
Aby umożliwić niepełnosprawnym sportowcom amatorom rywalizację i czerpać inspirację od innych doświadczonych sportowców z jedenastu innych krajów europejskich. Rywalizując ze sobą zarejestrowani sportowcy stają się wzorami dla innych niepełnosprawnych sportowców. Mają także szansę zostać docenieni publicznie za swoje występy.
Maksymalne wsparcie integracji społecznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej poprzez wydarzenia sportowe przeznaczone dla mieszanych grup uczestników, zarówno niepełnosprawnych, jak i pełnosprawnych. Kolejną ważną częścią jest zaangażowanie wolontariuszy ze szkół ogólnodostępnych.
Zapewnienie społeczeństwu wglądu w sport osób niepełnosprawnych w celu wyeliminowania uprzedzeń i barier. W Republice Czeskiej żyje ponad milion osób niepełnosprawnych. Zagadnienie to nie jest często pozytywnie postrzegane przez społeczeństwo, choć sport i kompleksowa rehabilitacja znacząco poprawiają kondycję psychiczną i fizyczną osoby niepełnosprawnej w większości przypadków pourazowych.
Organizator
- Emilova sportovní, z.s. jest organizacją powołaną przez Fundację Emila (Nadační fond Emil) w celu wspierania rozwoju aktywności fizycznej i społecznej społeczeństwa oraz osób niepełnosprawnych, organizowania imprez sportowych i otwierania klubów sportowych.
- Fundacja Emila jest organizacją non-profit, która pomaga niepełnosprawnym fizycznie dzieciom i młodym dorosłym w ich zaangażowaniu sportowym, przede wszystkim poprzez bezpośrednią pomoc finansową. Do tej pory z pracy Fundacji Emila skorzystało już ponad 8000 sportowców i drużyn
Tłumaczenie tekstu w PJM w formie wideo: