Sport Niepełnosprawnych w badaniach naukowych

I. Balatoni, H. Szépné Varga, L. Csernoch: Wynik węgierskiego parasportu i jego społeczna akceptacja

Ildikó Balatoni1, Henrietta Szépné Varga1, László Csernoch2

  1. Medical Center and Department of Physiology,
  2. Faculty of Medicine, University of Debrecen, Hungary

Ildikó Balatoni - balatoni@med.unideb.hu

Pierwszy nieoficjalny zagraniczny medal sportowy – brązowy medal w biegu na 60 m na wózkach inwalidzkich – zdobył węgierski lekkoatleta na Igrzyskach Paralimpijskich w Heidelbergu w 1972 roku.
Węgierscy niepełnosprawni sportowcy reprezentowali Węgry za granicą, oficjalnie – za zgodą ówczesnych władz sportowych – na Igrzyskach w Solna w Szwecji, a następnie na Światowych Igrzyskach Saint-Etienne we Francji w 1975 r., w których brały udział 23 kraje.
Dzięki temu sukcesowi Węgry otrzymały oficjalne zaproszenie na Igrzyska Paralimpijskie w Toronto w 1976 roku, gdzie węgierscy sportowcy osiągnęli wiele sukcesów oraz medali. Węgierscy sportowcy wyróżniają się szczególnie w pływaniu, szermierce na wózkach, tenisie stołowym i lekkoatletyce.
W sportach zimowych Węgry nie osiągnęły żadnych znaczących wyników, dlatego pierwszy węgierski sportowiec, wystartował w Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich, dopiero w 2002.
Dziecięcy ruch konkursowy „Uprawiaj sport z nami” powstał w 1984 roku. Co roku zaprasza 200–300 dzieci o ograniczonej sprawności ruchowej do uprawiania sportu.
W 2017 r. parlament węgierski zdecydował, że co roku, dzień 22 lutego jest „Węgierskim Dniem Parasportu”. Wybór daty jest symboliczny: tego dnia w 1970 roku powstało pierwsze oficjalne węgierskie stowarzyszenie sportu osób niepełnosprawnych.
W tym dniu zainaugurowano i zorganizowano „Poruszacz Dusz”, w ramach którego dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, a także studenci szkół wyższych mogą spróbować swoich sił w grach zespołowych w dyscyplinach niepełnosprawnych lub wziąć udział w programie sensorycznym z zakresu sprawności fizycznej, zajęcia edukacyjne.
Organizatorzy wierzą, że miłość do sportu i uprawianie parasportów sprzyja zbliżeniu osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Co roku do programu „Poruszacz Dusz” przyłącza się blisko 600 instytucji z całego kraju.
Program „Poruszacz Dusz” pomaga wzmocnić akceptację społeczną osób niepełnosprawnych na Węgrzech.

Tłumaczenie tekstu w PJM w formie wideo: