G. Viotto-Gonçalves: Modalności i interwencje stosowane przez brazylijskich fizjoterapeutów w sportach głuchych – badania pilotażowe
Gustavo Viotto-Gonçalves - gustavogoncalves@estudante.ufscar.br, Victor Carvalho Machado Coelho1, Letícia Perciani de Godoi, Natalia Duarte Pereira, Paula Regina Mendes da Silva Serrão
Federal University of São Carlos (UFSCar), São Carlos, São Paulo, Brazil
email: gustavogoncalves@estudante.ufscar.br
Sporty dla niesłyszących obejmują zajęcia sportowe wykonywane przez sportowców niesłyszących lub niedosłyszących przyczyniające się do rozwoju poczucia własnej wartości, jakości życia i zwiększonego udziału w życiu społecznym członków społeczności niesłyszących.
Dlatego działalność fizjoterapeutyczna odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu i poprawie zdolności funkcjonalnej tej populacji.
Aby to osiągnąć, fizjoterapeuci stosują różne metody i interwencje, które wpływają na biopsychospołeczne aspekty swoich pacjentów, wspierając ich rozwój funkcjonalny.
Zrozumienie metod i interwencji stosowanych przez brazylijskich fizjoterapeutów w populacji sportowców niesłyszących lub niedosłyszących jest niezwykle ważne dla zrozumienia roli fizjoterapii w brazylijskich sportach dla osób niesłyszących, jednakże brakuje literatury podkreślającej te informacje.
Ocena metod i interwencji stosowanych przez brazylijskich fizjoterapeutów w sportach niesłyszących.
Jest to badanie pilotażowe ilościowe o charakterze przekrojowym eksploracyjnym zatwierdzone przez Komisję Etyki ds. Badań z Ludźmi w UFSCar (CAAE: 58267522.0.0000.5504).
W badaniu wzięli udział brazylijscy fizjoterapeuci, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy pracowali w sporcie dla osób niesłyszących od co najmniej 3 miesięcy i byli zrzeszeni w krajowych federacjach sportu osób niesłyszących lub Brazylijskiej Konfederacji Sportu Niesłyszących.
Wykorzystano internetowy, częściowo ustrukturyzowany kwestionariusz opracowany przez zespół badawczy, obejmujący pytania dotyczące danych osobowych i demograficznych, wykształcenia zawodowego oraz sposobów i interwencji.
W badaniu wzięło udział sześciu fizjoterapeutów (29,5±3,79 lat), mężczyzn (50%, n=3) i kobiet (50%, n=3), ze średnim doświadczeniem zawodowym w tej dziedzinie wynoszącym 30,17 miesięcy.
Wszyscy uczestnicy (100%, n=6) zajmowali się fizjoterapią sportową, ale odnotowano równoległe obszary praktyki, takie jak fizjoterapia urazowo-ortopedyczna (83,34%, n=5), fizjoterapia akupunkturą (33,34%, n= 2), fizjoterapię osteopatyczną (33,34%, n=2), fizjoterapię chiropraktyczną (16,67%, n=1) i fizjoterapię intensywnej terapii (16,67%, n=1).
Jeśli chodzi o metody i interwencje stosowane przez fizjoterapeutów, wszyscy uczestnicy (100%, n=6) zgłosili stosowanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie, ćwiczeń rozciągających mięśnie, ćwiczeń mobilizujących stawy, ćwiczeń sensomotorycznych, elektroterapii i treningu funkcjonalnego.
Dodatkowo, wśród najczęściej stosowanych metod i interwencji, uczestnicy zgłaszali również stosowanie ćwiczeń aerobowych (83,34%, n=5), rozluźniania mięśniowo-powięziowego (83,34%, n=5), sztywnego tapingu (83,34%, n=5), suchego igłowania (83,34%, n=5), edukacji bólu (83,34%, n=5), reedukcji ruchowej (83,34%, n=5), krioterapii (66,67%, n=4) i taping funkcjonalny (66,67%, n=4).
Konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć dowody potwierdzające te metody i interwencje w leczeniu pierwotnych urazów napotykanych przez profesjonalistów pracujących ze sportowcami niesłyszącymi i niedosłyszącymi.
Słowa kluczowe: Fizjoterapia; Osoby z wadą słuchu; Sport dla osób niepełnosprawnych.
Tłumaczenie tekstu w PJM w formie wideo: