Sport Niepełnosprawnych w badaniach naukowych

O. O. Sodiya: Sport niepełnosprawnych: włączenie piłki rzutowej na wózkach inwalidzkich do turniejów dla osób niepełnosprawnych

Oluwaseyi Olubunmi Sodiya
Head of IB Physical Health Education Department
Dünya School -Khazar University
Khazar University Baku, Azerbaijan
oluwaseyi.sodiya@khazar.org

Zawody sportowe dla osób niepełnosprawnych dają osobom niepełnosprawnym możliwość uprawiania aktywności fizycznej i uprawiania sportu na takim samym poziomie jak ich pełnosprawni odpowiednicy.
Igrzyska Paralimpijskie umożliwiły sportowcom niepełnosprawnym fizycznie uczestnictwo w zawodach sportowych. Obecnie zawody sportowe dla osób niepełnosprawnych obejmują szeroką gamę niepełnosprawności fizycznych, takich jak niepełnosprawność intelektualna, ślepota i głuchota.
Celem zawodów sportowych dla osób niepełnosprawnych jest zapewnienie niepełnosprawnym sportowcom platformy do zaprezentowania swoich umiejętności sportowych oraz promowanie zrozumienia i akceptacji dla osób niepełnosprawnych w naszym społeczeństwie.
Zawody te są również ważne dla promowania włączenia niepełnosprawnych sportowców do głównego nurtu sportu i przełamywania barier dla osób niepełnosprawnych w życiu codziennym.
Przegląd literatury przeprowadzony w ramach tego projektu podkreślił następujące wyzwania prowadzące do ograniczonych możliwości osób niepełnosprawnych w zakresie uprawiania sportu:

  1. Niedostępne obiekty, które nie są wyposażone tak, aby zaspokoić ich potrzeby
  2. Brak podjazdów dla wózków inwalidzkich i łazienek dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych
  3. Brak świadomości lub edukacji na temat sportów adaptacyjnych, takich jak Throwball na wózkach inwalidzkich.

Throwball to bezkontaktowy sport z piłką, rozgrywany przez siatkę pomiędzy dwiema siedmioosobowymi drużynami na prostokątnym boisku.
Throwball jest popularny w Azji, zwłaszcza na kontynentach subazjatyckich, a po raz pierwszy uprawiano go w Indiach jako sport kobiecy w Chennai w latach czterdziestych XX wieku. Obecnie gra toczy się zarówno w hali, jak i na świeżym powietrzu.
Głównym celem tego sportu jest złapanie piłki tak, aby nie odbiła się od podłoża i natychmiastowe wyrzucenie jej z powrotem na stronę boiska przeciwnika.
Druga propozycja to zawody w piłce rzutowej dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich, które byłyby włączającym i ekscytującym sposobem na uczestnictwo poszczególnych osób w sporcie zespołowym.
Gra „Wheelchair Throwball” zostanie dostosowana do potrzeb graczy poruszających się na wózkach inwalidzkich, zapewniając wszystkim równe szanse rywalizacji.
Badamy modyfikacje sprzętu, które zostałyby wprowadzone w celu przystosowania zawodników na wózkach inwalidzkich, takie jak: specjalistyczne piłki, podstawowe zasady, a także badamy trening i rozwój umiejętności niezbędnych zawodnikom na wózkach inwalidzkich, aby osiągali sukcesy w grze w piłkę nożną, w tym techniki manewrowania i rzucania z pozycji siedzącej.
Program interwencji sportowej trwający 12 tygodni przyniósł minimalną, klinicznie istotną różnicę w sile eksplozyjnej kończyn górnych, zwinności, wytrzymałości krążeniowo-oddechowej i wynikach sportowych i powinien zostać uwzględniony jako integralny element rehabilitacji osób po urazie rdzenia kręgowego.
Zawody sportowe piłki rzutowej na wózkach dla osób niepełnosprawnych, mogą zapewnić osobom niepełnosprawnym możliwość uprawiania aktywności fizycznej i uprawiania sportu na takim samym poziomie, jak ich pełnosprawni odpowiednicy.

Tłumaczenie tekstu w PJM w formie wideo: