Sport Niepełnosprawnych w badaniach naukowych

Soto, Javier; Martínez-Morga, J.; Pérez-Tejero, Javier: Opinia środowiska oświatowo-sportowego osób z niepełnosprawnością słuchu na temat propozycji dydaktycznej programu „Integracyjny sport w szkole”

Soto, Javier1-2; Martínez-Morga, J.1; Pérez-Tejero, Javier1

1 “Sanitas Foundation” Chair of studies on Inclusive Sports. AFIPE Research Group. Department of Health and Human Performance. Faculty of Physical Activity and Sports Sciences. Polytechnic University of Madrid.

2 Faculty of Teacher Training and Education, Autonomous University of Madrid.

javier.soto@upm.es; jamap8@gmail.com; j.perez@upm.es

Udział osób z niepełnosprawnością słuchu w sporcie jest świadectwem, a możliwość wykorzystania sportu osób z niepełnosprawnością w wychowaniu fizycznym jest okazją do upowszechniania, podnoszenia świadomości i promowania jego uprawiania.
W niniejszej pracy dokonano oceny opinii sektora edukacyjnego oraz sektora sportu z niepełnosprawnością słuchu na temat przydatności propozycji dydaktycznej programu „Sport włączający w szkole (DIE)”.
W tym celu opracowano ankietę internetową ad hoc, którą rozesłano do wszystkich klubów sportowych dla osób z niepełnosprawnością słuchu w Hiszpanii (w sumie 56), a także do wszystkich ośrodków edukacyjnych zapewniających preferencyjną opiekę osobom z niepełnosprawnością słuchu na terenie Wspólnoty Madrytu. (w sumie 29).
Do przesłanego e-maila, poza instrukcją jego realizacji, załączona została propozycja szkolenia DIE, a konkretnie dwie sesje zatytułowane „Sport dla osób z niepełnosprawnością słuchu”.
Po dwóch tygodniach wysłania i przypomnienia w końcu odpowiedziało 6 trenerów klubowych i 9 nauczycieli wychowania fizycznego z ośrodków oświatowych.
Po zebraniu i właściwej analizie danych zdecydowana większość uczestników oceniła bardzo pozytywnie zarówno przydatność wniosku, jak i swoją osobistą ocenę wniosku (3,46 ±0,65 na 5 punktów), uzyskując ogólną ocenę 8,62 na 10 punktów.
Można powiedzieć, że Program DIE i jego działania na rzecz osób z niepełnosprawnością słuchu są bardzo pozytywnie oceniane przez trenerów sportowych i nauczycieli wychowania fizycznego, jako sposób na uwrażliwienie i świadomość wszystkich.

Słowa kluczowe: adaptowana aktywność fizyczna, sport, głuchota, dydaktyka

Piśmiennictwo:

Tłumaczenie tekstu w PJM w formie wideo: