Sport Niepełnosprawnych w badaniach naukowych

J. Styczeń-Lasocka: Olimpiady specjalne

Joanna Styczeń – Lasocka - Dyrektor Generalna
Olimpady Specjalne Polska
j.styczen@olimpiadyspecjalne.pl

Olimpiady Specjalne to organizacja istniejąca od ponad 55 lat. Ruch założyła siostra prezydenta USA Johna Kennedy’ego – Eunice Kennedy Shriver.
Olimpiady Specjalne to największa na świecie sportowa organizacja dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Na całym świecie Olimpiady Specjalne zrzeszają blisko 5,5 miliona zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z blisko 200 krajów świata. Organizowanych jest ponad 50 000 zawodów sportowych rocznie. Zawodników wspiera około miliona trenerów i wolontariuszy.

Misja Olimpiad Specjalnych

Olimpiady Specjalne chcą kreować społeczeństwo zrozumienia, akceptacji i tolerancji poprzez tworzenie oraz realizację programów sportowych i pozasportowych, w których jednocześnie biorą udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną osoby w tzw. normie intelektualnej. W ten sposób Olimpiady Specjalne walczą z modelem segregacji na rzecz sportu zunifikowanego – wspólnego.
Całoroczny cykl treningów i zawodów sportowych w różnych dyscyplinach olimpijskich dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, daje możliwość rozwoju sprawności fizycznej, demonstrowania odwagi, doświadczania radości i dzielenia się umiejętnościami oraz przyjaźnią z rodzinami, innymi zawodnikami oraz społecznością lokalną oraz światową.
Podczas olimpiad letnich i zimowych zawodnicy rywalizują w następujących dyscyplinach sportowych: pływanie, lekkoatletyka, koszykówka, badminton, bowling, bocce, kolarstwo, jazda konna, piłka nożna, golf, gimnastyka, judo, jazda na wrotkach, trójbój siłowy, softball, tenis, tenis, stołowy, siatkówka, piłka ręczna, żeglarstwo, kajakarstwo, narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo figurowe, łyżwiarstwo szybkie, hokej halowy, snowboard, bieg na rakietach śnieżnych, unihokej.
W Olimpiadach Specjalnych obowiązują przepisy międzynarodowych federacji sportowych, zmodyfikowane w celu umożliwienia startu zawodnikom z głębszą niepełnosprawnością intelektualną.
Każdy z zawodników jest zaklasyfikowany do odpowiedniego poziomu sprawności. Rywalizacja sportowa odbywa się między zawodnikami o podobnych możliwościach ruchowych, przy czym różnica poziomu sprawności w grupach wynosi około 10%. Po zakończeniu zawodów wszyscy stają na podium niezależnie od wyniku jaki uzyskają w rywalizacji sportowej.
Olimpiady Specjalne są uznawane przez MKOL. Mogą używać słowa „Olympics” i Ceremoniału Olimpijskiego.

Olimpiady Specjalne, Polska

Olimpiady Specjalne w Polsce istnieją od ponad 39 lat.
Działalność Olimpiad Specjalnych Polska odbywa się od wielu lat pod Patronatem Pierwszych Dam: Zofii Komorowskiej, Jolanty Kwaśniewskiej, Agaty Kornhauser –Dudy.
Prezesem Stowarzyszenia w latach 2018-2024 jest Anna Lewandowska.
W Polsce organizowanych jest 260 regionalnych i ogólnopolskich zawodów rocznie.
W Polsce działa 507 klubów sportowych, umożliwiających rywalizację w 24 dyscyplinach sportowych. W klubach trenuje 17 700 zawodników, wspieranych przez 1,5 tysiąca trenerów oraz 7,5 tysiąca wolontariuszy.
Corocznie organizowane są 22 obozy sportowe dla 700 - 900 zawodników.
Działalność Olimpiad Specjalnych w Polsce obsługuje 18 oddziałów regionalnych.
Olimpiady Specjalne Polska stawiają sobie za cel stałe zwiększanie możliwości psychofizycznych sportowców do profesjonalnego trenowania i pełnego wysiłku podczas startów z zawodach, poprzez:

  • systematyczną ocenę stanu zdrowia sportowców Olimpiad Specjalnych,
  • przygotowanie specjalistów do przeprowadzania badań,
  • wzrost świadomości społecznej związanej z problemami dotyczącymi opieki zdrowotnej osób z niepełnosprawnością intelektualną,
  • przeprowadzanie wszechstronnych badań lekarskich pod czas zawodów Olimpiad Specjalnych
  • zbieranie i analiza wyników badań stanu zdrowia sportowców w celu określenia potrzeb;
  • szkolenia personelu medycznego i wolontariuszy.

Tłumaczenie tekstu w PJM w formie wideo: